Praxe
Co se týče výcviku : povelovou technikou jsme se už ,,víceméně“ zabývali . Teď přejdeme na praxi . Nedá se jen tak napsat , jak psa cvičit , na každého psa platí něco jiného , každý pes má jiné chápání a proto nejde napsat ,, udělej to tak a tak a bude vše OK“ tak to vůbec nejde. Já tu teď pouze můžu napsat ,jak cvičit základní poslušnost u té to tak těžké není , ale co se týče vyššího druhu výcviku , to je potřeba rada přítomného výcvikáře , který psa vidí a může poradit druh výcviku přímo ,, na tělo“ .
Základní výcvik :Základní povely jako je – sedni , lehni , zůstaň , ke mně , k noze, vstaň, aport – by měl umět každý pes. Tyto povely hodně usnadňují život jak psovi tak páníčkovi. Je hodně situací , kdy i takový povel lehni může psovi zachránit život – např: před vběhnutím pod auto. K učení těchto cviků si připravíme vodítko ( vodítko je potřeba použít při učení všech základních povelů – zabráníme tím chybám , které může pes konat) , pamlsky a popřípadě balonek či jinou oblíbenou hračku , jako odměnu.
- Důležité je říci, že při každém učení je důležité říct nejdříve slovní povel a např. zatlačít na záď psa apod....
- Dále každý cvik zkusíme max 3x a poté dáme pauzu....
Hezky popořadě:
Sedni: Povel , který je , řekla bych nejjednodušší.
- nad hlavu psa zvedneme pravou rukou pamlsek , který držíme nad čenichem + levou rukou zatlačíme na záď psa + přidáme povel sedni. Po správném vykonání psa odměníme pamlskem a chvíli si s ním pohrajeme připravenou hračkou.
-
Lehni: Pravou rukou držíme pamlsek , který pomalu pokládáme k zemi + tlačíme psovi mezi lopatky + přidáme povel lehni.
Ke mně: Zavoláme na psa jménem +přidáme povel ke mně + škubneme vodítkem , když pes příjde odměníme ho. (poté, až pes bude umět přivolání, můžeme k tomu přidávat předsednutí) Takto to zkoušíme dokud to pes nezvládne bez škubnutí vodítka ( dokud to nezvládne pouze na povel) , poté můžeme trénovat bez vodítka.